Kastrační program

I OS Podbrdsko provádí, tak jako mnoho dalších útulků kastrační program. Je to činnost velmi důležitá, prospěšná, ale i velmi finančně i časově náročná. Opuštěná a nechtěná koťata jsou většinou od koček toulavých nebo od těch, o které se majitel nestará. Koťata i jejich maminky se k nám často dostávají nemocná, podvyživená, začervená a přes veškerou naši péči se nám je často nepodaří zachránit. Je to pro nás záležitost velmi smutná.

Kastračním programem se snažíme o to, aby bylo těchto nechtěných a opuštěných koťat co nejméně.

Kočka dosahuje dospělosti již kolem půl roku a již v tomto věku může zabřeznout. 3x až 4x za rok může tedy porodit kolem 15 koťat.

Nekastrovaný kocour i kočka se více toulá, a pokud se z toulek vrátí, vrací se pokousaní, pošramocení s různými infikovanými zraněními. Nevykastrovaný kocour si bude své území značkovat velmi páchnoucí močí a to jak doma tak venku. To, že kočka po kastraci tloustne a je lenivá je nesmysl. Stejně tak i to, že před kastrací by měla mít 1vrh koťat.

Vykastrované kočky a kocouři se tolik netoulají, neperou se s ostatními kočkami, přilnou více ke svému majiteli. Kastrací své kočky či kocoura pomůžete zabránit nárůstu bezprizorních koťat, o které se nemá kdo postarat, a která budou hladová a posléze i nemocná. Hodně koček i kocourů, kteří jsou nekastrovní se při svých toulkách střetnou s auty a skončí přejetí na silnicích.

KASTRUJTE PROTO SVÉ KOČKY!

LOKALITY, KDE JSME KASTROVALI:

Praha 1 - Letná 

Zde se ve vnitrobloku stará o toulavé kočičky starší paní. Vykastrovali jsem tady 6 zvířat: 2 zrzavé kocoury brášky Reného a Rudolfa se nám podařilo umístit, 2 plaché kočičky a 2 kocouři se po kastraci vrátili zpět.

 Klecany -  Praha východ

Na klecanském sídlišti také pečuje o toulavé kočky starší paní. Bohužel toto se nelíbilo obyvatelům sídliště a tak se kočičky po kastraci nemohli vrátit zpět. V roce 2009 jsme odtud vzali 3 březí kočičky, které u nás porodili celkem 7 koťat. Všechna koťata a 1 kočička už bydlí, druhá kočička - velmi plachá, byla vypuštěna v okolí depozita Klecánky, kde ji občas vídáme, jak si k nám chodí na baštu. Poslední plašší kočka Máša je také v depozitu, ta zde, ale regurelně bydlí ve srubu. Můžete ji najít ve virtuální adopci. Loni (2010) jsme tu odchytily 2 kočičky, jednu už se třemi 6ti týdenními koťaty a jednu opět březí. Obě kočky byly plaché a tak zůstaly nastálo v depozitu. Dáša bydlí společně s Mášou ve srubu a najdete ji ve virtuální adopci, druhá číča pouze dochází na jídlo. Koťata se nám podařilo umístit.,

Kařízek - okres Beroun - v chatové osadě jsme odchytly a vykastrovaly 1 zrzavého kocoura a 1 mourovanou kočku. Obě zvířata zvyklá celý život venku, byla velmi plachá a bojácná. Po kastraci a následném přeléčení rýmy a zánětu očí, byla naočkována a běhají po klecanských hájích, chodí na zahradu na granule a ráno a večer na konzervičky.

,

Dobříš a okolí  - tady jsme vykastrovaly zhruba 10 zvířat a vrátily do původní lokality. V této lokalitě se kastruje dle potřeby, jak se zde kočičky objevují.

Slapy - tady se starají o toulavé kočičky paní Labská s manželem. Je zde kolonie cca 7 koček, 2 dospělé a cca 5 koťat z podzimního vrhu. Postupně se snažíme kočky odchytit a vykastrovat. Zatím se nám to podařilo u dvou - u matky rodu Babči a její dcery Bertičky. U koťátek bohužel nevíme pohlaví a tak jsem zatím chytili 1 kocourka, který je na kastraci ještě malý, dostal odčervovací tablety, odblešovadlo (pro jistotu) a vrátil se zpět do smečky. Budeme chytat dál.

Koncem dubna se podařilo odchytit kočičáka po prozkoumání se z něho vyloupl kluk jak buk, už je po kastraci a prohání se na Slapech.

29.5. se podařilo chytit poslední slapskou 9 měsíční kočičku Marjánku. Na kastraci, ale nedošlo. Marjánka byla doslova na slehnutí. A tak jsem se tešili na miminko. Bohužel ve čtvrtek 2.6. se narodilo koťátko, ale mrtvé. Příčina může být různá, stres, věk mamky, první porod? Je nám to moc líto. Marjánka je v pořádku a v pondělí 20.6. jde na kastraci.Pak se vrátí mezi sourozence na Slapy.

Beroun -  Zdice  - na nádraží se tu stará paní Ščevíková o toulavé kočičky, tady začínáme kastrovat v uterý 21.6. Máme tu 3 kočičky, 1 kocoura a 10 koťat, pokud se nám nepodaří je umístit i ty čeká kastrace až budou mít ten správný věk. Ve Zdicích už je po kastraci kocour Tomík a kočička Nelinka. Jedna kočička nám pořád uniká a Betynka bohužel mela uraz nohy a je ted v depozitu v Klecanech (viz článek v Domů).

Klecany - Do depozita v Klecanech se začali docházet noví obyvatelé z okolí. Vypadá to na 2 kočky a 2 kocoury. Snad se podaří je odchytit a vykastrovat.

Zatím nic, kočičáci se nenechají chytit, za to kočky domácí se ve sklopci vystřídali skoro všechny:)

Beroun - Hudlice - tady se v keramické dílně stará o plno kočiček parta báječných lidí. Vykastrovali jsem zde Fifinku a Bobinu a ještě nás čekají dvě kočičí matky. Ty ale nejdříve musí vykrmit svých 8 koťat ( viz Čekáme).

Kastrujeme:

Neveklov- zprávy připravujeme